2013 hedeflerinizi belirleyin

Yeni yıla girmemize çok az vakit kaldı. Ya da belki siz bu satırları okuduğunuzda 2013’ün ilk aylarını yaşıyor olacağız. Her iki şekilde de önünüzdeki ayları planlamak için harika bir zamandasınız.

“Harika bir sene geçirmek için ilk adımınız geçmişin yüklerinden kurtulmaktır.” diyor yaşam koçu Carole Ann Rice ve belirtiyor; “Yapılması gereken, ancak sürekli ertelediğiniz işleri daha fazla geciktirmeden tamamlayın. Otomobilinizi bakıma vermeniz gerekiyorsa geciktirmeyin. Yenilemeniz gereken sigortalar varsa hemen halledin. Zihninizi meşgul eden şeylerden bir an önce kurtulun.”

Kurtulmanız gereken tek şey, yapmak zorunda olduğunuz işler değil elbette. Evinizde hiç kullanmadığınız, sadece yer kaplayan ne kadar gereksiz şey varsa hepsinden kurtulun. “Eviniz ne kadar derli toplu olursa, o kadar sakin olursunuz” diyor Carole Ann Rice. “Dağınıklık, evin üzerinde kontrol sahibi olamadığınız fikrini yaratır, bu da strese sebep olur” diye ekliyor.

Sürekli olarak göz ardı ettiğimiz ufak işler, zaman içerisinde kar topu gibi büyüyerek adeta yaşam enerjimizi çeker. Evinizde tamir edilmesi gereken bir yer mi var? Vakit kaybetmeden işe koyulun. Siz halledemiyorsanız, bir ustadan yardım isteyin. Alınması gereken şeyler için zaman yaratın. Sürekli sorunla karşılaşmaktansa o sorunun halledilmesi için çaba harcamak üzerinizde bir rahatlama hissi yaratacaktır.

Tüm bunları tamamladıktan sonra 2013’te nelere konsantre olmak istediğinizi ve hedeflerinizi yazın. Bunu yaparken geçtiğimiz 12 ayda hayatınızda nelerin eksik olduğunu düşünün. Hedeflerinizin büyük olmasına gerek yok. Aksine, “2013 çok zengin olacağım” diye hedef koymaktansa gerçekçi olmakta fayda var. Akşamları televizyon karşısında abur cubur yerine sağlıklı yiyecekler yiyeceğim demek de ulaşılması gereken bir hedeftir.

Hedef koyarken düşebileceğiniz bir diğer hata da, asla yerine getiremeyeceğiniz kadar çok hedef koymaktır. Eğer hayatınızda bir kere bile spora gitmediyseniz, “Haftanın beş günü spora gideceğim” demek, beyhude bir söz olacaktır.

Söz konusu şey endişelerinizi gidermeye gelince, tıpkı evinizde olduğu gibi, zihninizde de bir temizliğe gitmeniz gerekir. Nasıl tamir edilmesi gereken eşyalarla ilgileniyorsanız, hayatınızdaki stres kaynaklarına da zaman ayırıp onları düzeltmelisiniz.

Heplguide.org sitesinin uzmanları, her endişenin halledilemeyeceği konusunda uyarıyor. “Eğer yakınlarınızın sağlığı ya da kurduğunuzun yeni işinizin iyi gidip gitmeyeceği konusunda endişeleniyorsanız, bu tarz konularda elinizden bir şey gelmeyeceğini kabul etmeniz gerekiyor. Çoğu zaman gerekli önlemleri aldıktan sonra en iyisini dilmekten başka bir çareniz kalmaz. Her şeyi oluruna bırakmak ilk başta zor gelse de, uzun soluklu düşündüğünüz zaman değiştiremeyeceğiniz her şeye karşı mücadele vermekten daha kolay olduğunu görürsünüz.”

Geri