Evde antrenman yap, tasarruf et!

Forma girmek için antrenman yapmanız şart. Peki antrenman yapmak için spor salonuna gitmeniz şart mı? Tabii ki değil!

Günümüz ekonomik koşulları göz önünde bulundurulunca, pek çok kişi pahalı spor salonu üyeliklerini aylık aile bütçelerine haklı olarak dahil etmek istemiyor. Üstelik, yoğun iş temposu sebebiyle spor salonuna üye olurken hayal ettiğiniz kadar sık gidemeyenler için üyelikler zamanla daha da pahalı hale geliyor.

Eğer siz de zaman ya da bütçe açısından kısıtlıysanız, biraz disiplin ve kararlılıkla evinizin konforu içerisinde forma girmeniz son derece kolay.

Hayır, evi pahalı fitness aletleri ile donatmaktan bahsetmiyoruz. Sadece vücut ağırlığı ile yapılabilecek, kilo vermenizi ve kas oranınızı arttırmanızı sağlayacak şınav, mekik, squat ve plank gibi pek çok egzersiz var.

Ancak şiddetle uyarıyoruz, antrenman programı oluşturuyorken bir uzmana danışmanız şart. Hatta daha önce yapmadığınız hareketler varsa, sakatlanmamak için doğru yapılışlarını da öğrenmeniz gerekiyor. Hareketleri bir kere seçtikten ve doğru yapılışlarını kavradıktan sonrası ise kolay (pardon zor olan!) kısmı. Bundan sonra evde televizyon karşısında en sevdiğiniz diziyi izliyorken ter dökebilirsiniz.

Eğer evde spor yapmaktan keyif alır ve kendinizi biraz daha zorlamak isterseniz, çok fazla para harcamadan bir kaç fitness aleti alabilirsiniz. Dambıl seti, ağırlık sehpası ya da sağlık topu gibi bütçenizi sarsmayacak aletler ilk etapta işinizi görecektir. Tabii bunlar için de ayrıca bir antrenman programınızın olması gerektiğini unutmayın.

Geri